Erkinio encefalito skiepai: viskas, ką reikia žinoti
Erkinis encefalitas – tai sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis ir jų dangalus. Ją platina infekuotos erkės, todėl šiltuoju metų laiku, kuomet erkės yra aktyviausios, labai svarbu apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos. Veiksmingiausia apsaugos priemonė – skiepai. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime viską, ką reikia žinoti apie erkinio encefalito skiepus: kam jie skirti, kada ir kaip skiepytis, kokios galimos reakcijos ir kita svarbi informacija.
Kas yra erkinis encefalitas?
Erkinis encefalitas yra virusinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas (EEV). Virusas perduodamas žmogui įkandus infekuotai erkei. Dažniausiai užsikrečiama nuo Ixodes ricinus (miškinės erkės) ir Ixodes persulcatus (taigos erkės) rūšių erkių. Liga pasireiškia įvairiais neurologiniais simptomais, pradedant lengvu galvos skausmu ir karščiavimu, baigiant sunkiais smegenų pažeidimais, paralyžiumi ar net mirtimi. Svarbu paminėti, kad ne visi erkių įkandimai sukelia ligą, tačiau rizika susirgti erkiniu encefalitu yra didesnė endeminėse zonose, kurioms priskiriama ir Lietuva.
Kodėl svarbu skiepytis nuo erkinio encefalito?

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo erkinio encefalito. Nors liga gali būti gydoma simptomiškai, specifinio antivirusinio gydymo nėra. Tai reiškia, kad gydymas orientuotas į simptomų palengvinimą ir komplikacijų prevenciją, tačiau pats virusas organizme nėra naikinamas. Persirgus erkiniu encefalitu, gali likti ilgalaikiai neurologiniai pažeidimai, tokie kaip atminties sutrikimai, koordinacijos problemos, galvos skausmai, nuovargis, o sunkiais atvejais – paralyžius. Skiepai padeda organizmui iš anksto suformuoti imunitetą prieš virusą, todėl net ir įkandus infekuotai erkei, liga nesivysto arba pasireiškia daug lengvesne forma.
Kam rekomenduojami skiepai?
Skiepai nuo erkinio encefalito rekomenduojami visiems asmenims, gyvenantiems ar lankantis endeminėse erkinio encefalito zonose, ypač tiems, kurie daug laiko praleidžia gamtoje: miškininkams, žemdirbiams, medžiotojams, turistams, grybautojams, uogautojams, stovyklautojams ir visiems kitiems, mėgstantiems aktyvų poilsį gamtoje. Taip pat skiepytis rekomenduojama asmenims, dirbantiems laboratorijose su erkinio encefalito virusu.
Skiepijimosi schema
Standartinė skiepijimosi nuo erkinio encefalito schema susideda iš trijų dozių. Pirmoji ir antroji dozės paprastai skiriamos 1-3 mėnesių intervalu. Trečioji dozė skiriama praėjus 5-12 mėnesių po antrosios dozės (priklausomai nuo vakcinos gamintojo rekomendacijų). Po pilnos vakcinacijos schemos susidaro ilgalaikis imunitetas, tačiau norint jį palaikyti, reikalingos sustiprinančiosios dozės. Pirmoji sustiprinančioji dozė paprastai skiriama praėjus 3 metams po pilnos vakcinacijos schemos, o vėlesnės – kas 3-5 metus (priklausomai nuo amžiaus ir vakcinos gamintojo rekomendacijų). Yra ir pagreitintos skiepijimosi schemos, kurios leidžia greičiau suformuoti imunitetą, tačiau jas reikėtų aptarti su gydytoju.
Kada geriausia skiepytis?
Nors skiepytis nuo erkinio encefalito galima ištisus metus, rekomenduojama pradėti skiepijimosi schemą žiemos mėnesiais arba ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant erkių aktyvumo sezonui. Tai leis organizmui laiku suformuoti imunitetą ir būti apsaugotam nuo erkinio encefalito pavojaus šiltuoju metų laiku. Tačiau, net jei ir nespėjote pasiskiepyti iki erkių sezono pradžios, skiepytis vis tiek verta, nes tai suteiks bent dalinę apsaugą.
Galimos reakcijos į skiepą
Skiepai nuo erkinio encefalito paprastai yra gerai toleruojami. Dažniausios nepageidaujamos reakcijos yra vietinės: skausmas, paraudimas, patinimas injekcijos vietoje. Šios reakcijos paprastai praeina per kelias dienas. Rečiau gali pasireikšti sisteminės reakcijos: karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmas, nuovargis, pykinimas. Šie simptomai taip pat dažniausiai būna lengvi ir praeina savaime. Labai retos, bet galimos sunkios alerginės reakcijos. Jei po skiepo jaučiatės blogai arba pastebėjote neįprastus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Skiepai vaikams
Vaikus nuo erkinio encefalito galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus. Skiepijimosi schema ir dozės vaikams gali skirtis nuo suaugusiųjų, todėl dėl skiepijimo būtina pasitarti su gydytoju. Vaikai, kaip ir suaugusieji, gali patirti panašias nepageidaujamas reakcijas į skiepą, tačiau jos dažniausiai būna lengvos ir greitai praeina.
Skiepai nėštumo ir žindymo laikotarpiu
Duomenų apie erkinio encefalito vakcinos saugumą nėštumo ir žindymo laikotarpiu yra nedaug. Todėl skiepytis nėštumo ir žindymo laikotarpiu rekomenduojama tik tais atvejais, kai galima nauda motinai viršija galimą riziką vaisiui ar kūdikiui. Sprendimą dėl skiepijimo nėštumo ir žindymo laikotarpiu turėtų priimti gydytojas, įvertinęs individualią situaciją.
Kur kreiptis norint pasiskiepyti?
Dėl skiepų nuo erkinio encefalito reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į skiepų kabinetus. Gydytojas įvertins jūsų sveikatos būklę, atsakys į visus rūpimus klausimus ir parinks tinkamiausią skiepijimosi schemą.
Papildomos apsaugos priemonės
Nors skiepai yra efektyviausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė, svarbu nepamiršti ir kitų apsaugos priemonių, ypač būnant gamtoje:
- Dėvėkite šviesius drabužius ilgomis rankovėmis ir kelnėmis.
- Kelnių klešnes sukiškite į kojines ar batus.
- Naudokite erkes atbaidančius repelentus.
- Vaikščiodami miške, stenkitės eiti takais, venkite aukštos žolės ir krūmų.
- Grįžę iš gamtos, atidžiai apžiūrėkite visą kūną, ypač pažastis, kirkšnis, galvos odą.
- Jei radote įsisiurbusią erkę, kuo greičiau ją pašalinkite pincetu, suimdami erkę kuo arčiau odos ir traukdami staigiu judesiu.
- Neužmirškite apžiūrėti ir savo naminių gyvūnų.
Skiepai, kartu su kitomis apsaugos priemonėmis, padės jums saugiai mėgautis gamta ir išvengti šios sunkios ligos.
Dažniausiai užduodami klausimai apie erkinio encefalito skiepus.
Ar skiepai nuo erkinio encefalito apsaugo nuo Laimo ligos? Ne, skiepai nuo erkinio encefalito apsaugo tik nuo erkinio encefalito viruso. Laimo ligą sukelia bakterijos, kurias taip pat platina erkės, tačiau nuo šios ligos skiepų nėra.
Ar galima skiepytis, jei esu peršalęs? Lengvas peršalimas paprastai nėra kontraindikacija skiepijimui, tačiau jei karščiuojate ar jaučiatės labai blogai, skiepijimą reikėtų atidėti.
Ar galima skiepytis, jei sergu lėtinėmis ligomis? Dauguma lėtinių ligų nėra kontraindikacija skiepijimui, tačiau prieš skiepijantis visada pasitarkite su savo gydytoju.
Ar skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami? Taip, skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami.
Kiek laiko galioja skiepas?Po pilnos vakcinacijos schemos susidaro ilgalaikis imunitetas, tačiau norint jį palaikyti, reikalingos sustiprinančiosios dozės.
Ar galima užsikrėsti erkiniu encefalitu per pieną? Taip, retais atvejais galima užsikrėsti erkiniu encefalitu vartojant nepasterizuotą ožkų, avių ar karvių pieną, jei gyvuliai buvo užsikrėtę virusu.
Apibendrinimas
Erkinis encefalitas – sunki ir pavojinga liga, galinti sukelti ilgalaikius neurologinius pažeidimus. Skiepai yra pati efektyviausia apsaugos nuo šios ligos priemonė. Nepamirškite pasiskiepyti ir imtis kitų atsargumo priemonių, kad galėtumėte saugiai mėgautis gamta ir išvengti erkių platinamų ligų.