Prašymas atleisti iš darbo: kaip jį tinkamai paruošti?

Darbo santykiai yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, tačiau kartais ateina metas, kai dėl įvairių priežasčių norime palikti savo darbo vietą. Tokiais atvejais būtina oficialiai pateikti prašymą atleisti iš darbo. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip teisingai ir tvarkingai parengti prašymą atleisti iš darbo, kokie yra teisiniai niuansai ir kokius aspektus reikia apsvarstyti prieš priimant galutinį sprendimą.

Kada rašomas prašymas atleisti iš darbo?

Pagal Lietuvos darbo kodeksą, darbuotojas turi teisę savo iniciatyva nutraukti darbo sutartį. Ši teisė gali būti įgyvendinama šiais atvejais:

  • Jei darbuotojas nebegali tęsti darbo dėl asmeninių ar profesinių priežasčių;
  • Jeigu darbo sąlygos nebeatitinka darbuotojo lūkesčių;
  • Siekiant geresnių karjeros perspektyvų kitame darbe;
  • Asmeninėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, dėl sveikatos problemų ar šeiminių įsipareigojimų.

Darbo sutartis gali būti nutraukta pateikus raštišką prašymą, kuriame nurodoma konkreti darbo santykių nutraukimo priežastis bei data, nuo kada darbuotojas pageidauja nutraukti darbo santykius.

Kaip paruošti prašymą atleisti iš darbo?

Parengti prašymą atleisti iš darbo yra gana paprasta, tačiau būtina laikytis tam tikrų formalumų. Štai pagrindiniai elementai, kuriuos reikia įtraukti:

1. Dokumento antraštė

Prašymas turi prasidėti antrašte, pavyzdžiui: „Prašymas nutraukti darbo sutartį“.

2. Adresatas

Prašymas atleisti iš darbo: kaip jį tinkamai paruošti?

Viršutiniame dešiniajame kampe turi būti nurodytas darbdavio arba įmonės pavadinimas bei adresas. Taip pat būtina įrašyti asmens, kuriam adresuojamas prašymas, vardą ir pavardę (dažniausiai – vadovo).

3. Teksto turinys

Prašymo tekste turi būti aiškiai išdėstyta jūsų pozicija ir ketinimas nutraukti darbo sutartį. Galite nurodyti priežastį, tačiau tai nėra būtina.

„Prašau nuo 2024 m. liepos 1 d. nutraukti mano darbo sutartį savo noru.“

4. Data ir parašas

Prašymo apačioje turi būti nurodyta data, kada jis yra rašomas, bei jūsų parašas.

Teisiniai aspektai ir įspėjimo terminas

Lietuvos Respublikos darbo kodeksas numato, kad darbuotojas privalo įspėti darbdavį apie savo išėjimą iš darbo bent prieš 20 kalendorinių dienų. Šis terminas yra privalomas, nebent darbo sutartyje ar kolektyvinėje sutartyje yra numatyti kitokie įspėjimo laikotarpiai.

Jeigu norite iš darbo išeiti greičiau, tai gali būti suderinta su darbdaviu, tačiau tai priklauso nuo abipusio susitarimo.

Ką daryti, jei darbdavys nepriima prašymo?

Praktikoje pasitaiko atvejų, kai darbdavys bando atidėti arba ignoruoti prašymą. Tokiais atvejais darbuotojas turi teisę nusiųsti prašymą registruotu laišku arba elektroniniu paštu, kuris turi juridinę galią. Svarbu turėti įrodymus, kad prašymas buvo įteiktas.

Darbo santykių nutraukimo kompensacijos

Jeigu darbo sutartis nutraukiama darbuotojo iniciatyva be svarbios priežasties, kompensacija dažniausiai nėra mokama. Tačiau jeigu nutraukimas įvyksta dėl darbdavio kaltės (pavyzdžiui, neišmokėto atlyginimo ar pažeistų darbo sąlygų), darbuotojas gali reikalauti kompensacijos už nepanaudotas atostogas ar kitų išmokų.

Privalumai ir trūkumai išeinant iš darbo

Privalumai:

  • Galimybė atrasti geresnes darbo sąlygas ir tobulėti;
  • Sprendimo laisvė ir asmeninis pasitenkinimas;
  • Galimybė atkurti darbo ir gyvenimo balansą.

Trūkumai:

  • Laikinas pajamų praradimas;
  • Reikalingas naujo darbo paieškos procesas;
  • Galimi konfliktai su darbdaviu.

Išvada

Prašymas atleisti iš darbo yra svarbus dokumentas, kurį būtina tinkamai paruošti ir laiku pateikti darbdaviui. Laikantis formalių reikalavimų, galite užtikrinti sklandų darbo santykių nutraukimą ir išlaikyti gerus santykius su darbdaviu. Prieš priimdami tokį sprendimą, apsvarstykite visas aplinkybes ir galimus padarinius, kad jūsų karjeros kelias būtų kuo sklandesnis.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *