PSD įmoka: ką reikia žinoti kiekvienam?
Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) – tai valstybės nustatyta sistema, užtikrinanti, kad visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai turėtų teisę į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Šis draudimas yra finansuojamas iš PSD įmokų, kurias moka patys gyventojai arba už juos moka valstybė (pavyzdžiui, už vaikus, pensininkus, neįgaliuosius). Tačiau ne visiems aišku, kaip veikia ši sistema, kokie yra įmokų dydžiai, mokėjimo terminai ir kokios atsakomybės gresia už įmokų nemokėjimą. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime visus su PSD įmokomis susijusius klausimus.
Kas privalo mokėti PSD įmokas?
PSD įmokas privalo mokėti visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie nėra draudžiami valstybės lėšomis ir neatitinka kitų įstatyme numatytų išimčių. Tai reiškia, kad jei nesate:
- Vaikas iki 18 metų;
- Asmuo, gaunantis senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją;
- Asmuo, kuriam nustatytas neįgalumo lygis arba 45 procentų ir mažesnis darbingumo lygis;
- Dieninio skyriaus moksleivis ar studentas (iki 24 metų, o studijuojantys doktorantūroje – iki 26 metų);
- Asmuo, registruotas Užimtumo tarnyboje kaip bedarbis;
- Vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų arba du ir daugiau vaikų iki 18 metų;
- Nėščia moteris, kuriai iki numatomos gimdymo datos likę 70 kalendorinių dienų (nėštumo ir gimdymo atostogų metu);
- Asmuo, gaunantis ligos, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką;
- Asmuo, gaunantis socialinę pašalpą;
- Asmuo, tarnaujantis privalomojoje pradinėje karo tarnyboje;
- Ir kiti įstatyme numatyti atvejai;

…tuomet turite savarankiškai rūpintis savo PSD įmokomis.
PSD įmokų dydžiai ir skaičiavimas
PSD įmokų dydis priklauso nuo to, kokiai asmenų grupei priklausote. Yra dvi pagrindinės įmokų rūšys:
- 9% nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) – šią įmoką moka asmenys, kurie nevykdo jokios ekonominės veiklos ir nėra draudžiami valstybės lėšomis. Kiekvienais metais MMA dydis keičiasi, todėl atitinkamai kinta ir šios PSD įmokos dydis. Svarbu sekti aktualią informaciją.
- 9% nuo pajamų – šią įmoką moka asmenys, vykdantys individualią veiklą, dirbantys pagal verslo liudijimą, gaunantys pajamas iš autorinių sutarčių, turto nuomos ir pan. Šiuo atveju įmokos skaičiuojamos nuo gautų apmokestinamųjų pajamų, tačiau yra nustatytos „grindys” ir „lubos”. „Grindys” reiškia, kad net jei per mėnesį neuždirbote nieko arba uždirbote labai mažai, vis tiek turėsite sumokėti įmoką, apskaičiuotą nuo MMA. „Lubos” nustato maksimalią metinę įmokų sumą, virš kurios mokėti nereikia.
Kaip ir kada mokėti PSD įmokas?
PSD įmokos mokamos kas mėnesį, iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Pavyzdžiui, už sausio mėnesį įmoka turi būti sumokėta iki sausio 31 dienos, už vasarį – iki vasario 28 (arba 29) dienos ir t.t. Įmokas galima sumokėti keliais būdais:
- Per elektroninę bankininkystę;
- Banko skyriuje;
- Pašto skyriuje;
- Kitose įmokas priimančiose įstaigose (pvz., „Perlas” terminaluose).
Mokant PSD įmokas, būtina nurodyti teisingą įmokos kodą ir savo asmens kodą. Klaidingai nurodžius duomenis, įmoka gali būti neįskaityta, o tai gali sukelti problemų ateityje.
Atsakomybė už PSD įmokų nemokėjimą
PSD įmokų nemokėjimas laikomas pažeidimu ir užtraukia atsakomybę. Už kiekvieną pradelstą dieną skaičiuojami delspinigiai. Be to, nesumokėjus PSD įmokų, asmuo netenka teisės į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Tai reiškia, kad už visas suteiktas paslaugas (išskyrus būtinąją pagalbą) reikės mokėti pilną kainą. Sodra turi teisę išieškoti nesumokėtas PSD įmokas ir delspinigius priverstinai, įskaitant lėšų nurašymą iš banko sąskaitų.
Individualios veiklos ypatumai
Asmenims, vykdantiems individualią veiklą, PSD įmokų mokėjimas turi tam tikrų ypatumų. Jie privalo deklaruoti savo pajamas ir nuo jų apskaičiuoti mokėtinas PSD įmokas. Yra dvi pagrindinės individualios veiklos formos:
- Individuali veikla pagal pažymą: Šiuo atveju PSD įmokos mokamos kas mėnesį, nuo faktiškai gautų pajamų. Tačiau, kaip minėta anksčiau, yra taikomos „grindys” ir „lubos”.
- Individuali veikla pagal verslo liudijimą: Verslo liudijimo kaina jau įskaičiuoja PSD įmokas už visą liudijimo galiojimo laikotarpį. Todėl atskirai mokėti PSD įmokų nereikia, nebent asmuo gauna kitų apmokestinamųjų pajamų.
PSD ir emigracija
Išvykus gyventi į užsienį ir deklaravus išvykimą iš Lietuvos, PSD įmokų mokėti nebereikia. Tačiau grįžus į Lietuvą ir vėl tapus nuolatiniu gyventoju, PSD įmokų mokėjimo prievolė atsiranda iš naujo. Svarbu nepamiršti deklaruoti savo gyvenamosios vietos pasikeitimų, kad būtų išvengta nesusipratimų ir skolų.
Dažniausiai užduodami klausimai apie PSD įmokas
Šioje dalyje atsakysime į keletą dažniausiai užduodamų klausimų apie PSD įmokas:
- Ar galiu pasitikrinti, ar esu apdraustas PSD? Taip, tai galite padaryti prisijungę prie „Sodros” elektroninės sistemos gyventojams (EGAS) arba Valstybinės ligonių kasos (VLK) interneto svetainės.
- Ką daryti, jei pamiršau sumokėti PSD įmoką? Kuo greičiau sumokėkite įmoką ir delspinigius. Jei susidarė didesnė skola, galite kreiptis į „Sodrą” ir sudaryti skolos grąžinimo grafiką.
- Ar PSD įmokas galima susigrąžinti? Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, jei per metus sumokėjote daugiau PSD įmokų nei priklauso, galite susigrąžinti permoką. Dėl to reikia kreiptis į „Sodrą”.
- Ar galiu nemokėti PSD, jei turiu privatų sveikatos draudimą? Ne, privatus sveikatos draudimas neatleidžia nuo prievolės mokėti PSD įmokų.
- Kur kreiptis, jei turiu klausimų dėl PSD įmokų? Visais klausimais, susijusiais su PSD įmokomis, galite kreiptis į „Sodrą” telefonu, elektroniniu paštu arba apsilankę klientų aptarnavimo skyriuje.
Pabaigos žodis
PSD įmokos yra svarbi Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos dalis. Laiku ir teisingai mokėdami šias įmokas, užtikriname, kad visi turėtume galimybę gauti reikiamą medicininę pagalbą. Šiame straipsnyje pateikta informacija turėtų padėti geriau suprasti PSD sistemą ir išvengti galimų problemų.