Tėvystės atostogos Lietuvoje: viskas, ką reikia žinoti

Tėvystės atostogos – tai laikas, skirtas tėvui praleisti su naujagimiu ar neseniai įvaikintu vaiku, stiprinti ryšį ir aktyviai dalyvauti vaiko priežiūroje nuo pat pirmųjų dienų. Nors tradiciškai motinystės atostogos yra labiau paplitusios, vis daugiau vyrų Lietuvoje naudojasi teise į tėvystės atostogas. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime visus tėvystės atostogų aspektus: trukmę, apmokėjimą, reikalingus dokumentus, dažniausiai užduodamus klausimus ir kitą svarbią informaciją.

Kas turi teisę į tėvystės atostogas?

Teisę į tėvystės atostogas turi tėvas (įtėvis), kuris yra socialiai apdraustas, t.y., moka socialinio draudimo įmokas. Svarbu pabrėžti, kad teisė į tėvystės atostogas nepriklauso nuo to, ar tėvas yra susituokęs su vaiko motina, ar gyvena kartu. Esminis kriterijus – tėvystės pripažinimas.

Tėvystės atostogų trukmė

Tėvystės atostogų trukmė Lietuvoje yra 30 kalendorinių dienų. Šias atostogas galima imti iš karto po vaiko gimimo arba per pirmuosius vaiko gyvenimo metus. Svarbu žinoti, jog šios 30 dienų yra nepertraukiamos, t.y., negalima jų skaidyti į dalis ar imti su pertraukomis. Vienintelė išimtis – jei vaikas ar motina (vaiko) sunkiai suserga arba miršta.

Tėvystės atostogų apmokėjimas

Tėvystės atostogos Lietuvoje: viskas, ką reikia žinoti

Per tėvystės atostogas tėvui mokama tėvystės išmoka. Šios išmokos dydis yra 77,58% tėvo vidutinio darbo užmokesčio, nuo kurio buvo mokamos socialinio draudimo įmokos. Apskaičiuojant vidutinį darbo užmokestį, imamas 12 mėnesių laikotarpis, einantis prieš praėjusį mėnesį iki tėvystės atostogų pradžios. Pavyzdžiui, jei tėvystės atostogos prasideda 2024 metų liepą, vidutinis darbo užmokestis bus skaičiuojamas už laikotarpį nuo 2023 metų birželio iki 2024 metų gegužės.

Svarbu paminėti ir tai, jog yra nustatytos „grindys” ir „lubos” tėvystės išmokai. Minimali tėvystės išmoka negali būti mažesnė nei nustatytas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA), padaugintas iš tam tikro koeficiento. Maksimali tėvystės išmoka taip pat yra ribojama ir negali viršyti nustatytos sumos, kuri periodiškai perskaičiuojama.

Reikalingi dokumentai ir prašymo pateikimas

Norint gauti tėvystės atostogas ir išmoką, reikia pateikti prašymą „Sodrai”. Tai galima padaryti elektroniniu būdu per „Sodros” asmeninę paskyrą „Gyventojui” arba atvykus į bet kurį „Sodros” skyrių. Kartu su prašymu reikia pateikti:

  • Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
  • Vaiko gimimo liudijimą (arba įvaikinimo dokumentus).
  • Jei aktualu, dokumentus patvirtinančius ligą arba mirtį.

Prašymą rekomenduojama pateikti iš anksto, bent prieš 10 darbo dienų iki planuojamų tėvystės atostogų pradžios.

Tėvystės atostogos ir darbdavys

Apie planuojamas tėvystės atostogas darbdavį reikia informuoti raštu, pateikiant prašymą. Darbdavys privalo suteikti tėvystės atostogas nurodytam laikotarpiui. Svarbu žinoti, kad per tėvystės atostogas darbuotojas yra saugomas nuo atleidimo iš darbo, išskyrus įstatyme numatytus ypatingus atvejus (pvz., įmonės likvidavimas).

Tėvystės atostogos ir vaiko priežiūros atostogos

Tėvystės atostogos yra atskiros nuo vaiko priežiūros atostogų. Vaiko priežiūros atostogos gali trukti iki vaikui sueis treji metai, ir jas gali imti bet kuris iš tėvų (arba abu pakaitomis). Tėvystės atostogos yra trumpesnės ir skirtos būtent tėvui praleisti laiką su naujagimiu ar neseniai įvaikintu vaiku.

Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Ar galiu imti tėvystės atostogas, jei nesu susituokęs su vaiko motina?

Taip, galite. Svarbiausia – oficialiai pripažinta tėvystė.

Ar tėvystės atostogos įskaičiuojamos į darbo stažą?

Taip, tėvystės atostogų laikotarpis įskaičiuojamas į bendrąjį darbo stažą.

Ar galiu dirbti per tėvystės atostogas?

Ne, per tėvystės atostogas negalima dirbti ir gauti darbo užmokesčio. Priešingu atveju, tėvystės išmoka bus nutraukta.

Ar galiu pratęsti tėvystės atostogas?

Ne, tėvystės atostogų trukmė yra fiksuota – 30 kalendorinių dienų, išskyrus tuos atvejus kai vaikas ar vaiko motina suserga.

Ką daryti, jei darbdavys atsisako suteikti tėvystės atostogas?

Tokiu atveju reikia kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.

Ar galiu atsisakyti tevystės atostogų?

Taip, tėvystės atostogos yra teisė, o ne pareiga.

Tėvystės atostogų nauda

Tėvystės atostogos suteikia neįkainojamą galimybę tėvui nuo pat pirmųjų dienų užmegzti tvirtą ryšį su vaiku. Aktyvus tėvo dalyvavimas vaiko priežiūroje teigiamai veikia vaiko raidą, emocinę gerovę ir šeimos santykius. Be to, tėvystės atostogos padeda tolygiau paskirstyti vaiko priežiūros naštą tarp abiejų tėvų, mažina moterų diskriminaciją darbo rinkoje ir skatina lyčių lygybę.

Pokyčiai ir ateities perspektyvos

Pastaraisiais metais Lietuvoje buvo imtasi priemonių skatinti vyrus aktyviau naudotis tėvystės atostogomis. Didinama tėvystės išmoka, vykdomos informacinės kampanijos, siekiant keisti visuomenės požiūrį į tėvo vaidmenį šeimoje. Ateityje tikimasi dar didesnio tėvystės atostogų populiarumo ir ilgesnės jų trukmės, priartėjant prie kitų Europos Sąjungos šalių praktikos.

Visuomenėje vyrauja pozityvus požiūris į tėvus norinčius imti tėvystės atostogas.

Papildoma informacija

Tėvystės atostogos yra svarbus žingsnis link lygiateisiškesnės ir darnesnės šeimos. Naudojantis šia teise, tėvai gali ne tik stiprinti ryšį su savo vaikais, bet ir prisidėti prie teigiamų pokyčių visuomenėje. Jei turite daugiau klausimų dėl tėvystės atostogų, rekomenduojama kreiptis į „Sodrą” arba pasikonsultuoti su teisininku.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *